Opublikowano 2018-08-08 11:51:55

8 sierpnia - Dzień Pszczół

8 sierpnia - dzień pszczół
Kliknij, aby powiększyć plakat

 

 

8 sierpnia Dzień Pszczół

 

            Większość z nas wie, że opiekunami każdego ogrodu są bez wątpienia owady zapylające.
To właśnie one zapewniają odpowiednie zapylenie roślin ozdobnych, drzew, warzyw i owoców,
dlatego są szczególnie ważne dla odpowiedniego funkcjonowania ogródków działkowych, lasów, parków miejskich i innych zielonych przestrzeni miasta.

            Pszczoły miodne, trzmiele i pszczoły samotnice odżywiają się pyłkiem i nektarem roślin.
Zbierając pokarm, przenoszą pyłek z kwiatu na kwiat – z pylników na znamiona słupków – dzięki czemu mogą się zawiązać owoce i wykształcić nasiona. Pyłek dostarcza owadom białko, nektar zaś cukry i wodę.

            Czy wiesz, że...większość roślin, które zjadamy, wymaga zapylenia przez owady, to aż 1/3 tego, co jemy. W samej Europie 4000 odmian warzyw zależy od pracy owadów    zapylających.
To im zawdzięczamy m.in. jabłka, gruszki, wiśnie, śliwki, czereśnie, borówki, ogórki, pomidory
i wiele innych.

            Na całym świecie zmniejsza się liczba pszczół miodnych i dziko żyjących owadów zapylających. Pszczelarze biją na alarm i skarżą się na wysokie straty, które sięgają średnio 20% populacji roczne, a w niektórych krajach przekraczają 50%.

            Pszczołom brakuje miejsc, gdzie mogłyby bezpiecznie żyć, rozmnażać się i zdobywać pokarm. Można im pomóc poprzez tworzenie miejsc przyjaznych pszczołom tzw. „kwietnych stołówek”, czyli przestrzeni, gdzie oprócz innych roślin, rosną również rośliny pyłko- i nektarodajne. Takimi miejscami mogą być: rabaty kwietne, klomby i trawniki miejskie z niewielkim nieskoszonym fragmentem, co pozwoli na zakwitnięcie roślin, a także parki, skwery, aleje drzew z krzewami, ogródki działkowe i przydomowe.

            Oczywiście miejsc przyjaznych pszczołom nie trzeba wcale zakładać od nowa, wystarczy zagospodarować już istniejącą rabatę, klomb czy trawnik dosadzając rośliny przyjazne pszczołom.

m. in. poprzez budowanie hoteli dla pszczół i owadów dziko żyjących.    

            Czy wiesz, że... w Polsce żyje 470 gatunków owadów pszczołowatych. Aż 222 z nich zagrożone jest wyginięciem.

            Ochrona owadów zapylających jest ważnym elementem działań na rzecz zachowania bioróżnorodności i utrzymania wydajności produkcji żywności.

Co możesz zrobić?

·         Sadź i siej rośliny miododajne, czyli takie, które dostarczają nektaru i pyłku, w ogródku,
na balkonie, na nieużytkach, miedzach, zaniedbanych trawnikach itd.;

·         jeśli masz ogród pozostaw w nim część dziką, naturalną z miododajnymi roślinami łąkowymi oraz miejscami, gdzie owady mogą założyć gniazdo. Nie wypalaj liści i traw, stanowią miejsce gniazdowania i kryjówkę dla wielu owadów. Wiele owadów zakłada gniazda w glebie, nie przekopuj jej zbyt często;

·         zakupy. W miarę możliwości wybieraj produkty rolnictwa ekologicznego, wolne od GMO – są nie tylko zdrowsze dla Ciebie i Twojej rodziny, ale również ich produkcja nie zagraża pszczołom i jest przyjazna środowisku;

·         kupuj miód od certyfikowanych lub sprawdzonych lokalnych rolników (uważaj na miody sprzedawane bez etykiet. Unikaj miodów z etykietą „z poza Unii Europejskiej”, dzięki temu twój miód będzie zdrowszy, gdyż normy użycia pestycydów są bardziej restrykcyjne;

·         zbuduj dom dla dzikich pszczół.

 

 

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner