Akcje ekologiczne

 •  22 kwietnia 2020 r. - Dzień Ziemi w Złotowie

Jak co roku zapraszamy do wzięcia udziału w obchodach Dnia Ziemi. Czasy mamy szczególne, więc  i tegoroczne obchody będą wyjątkowe.

Rezygnujemy w tym roku ze wspólnego sadzenia drzew z okazji Dnia Ziemi, zrobimy to w późniejszym terminie, kiedy sytuacja epidemiczna się poprawi.

Jednak nie zapominamy o kontynuowaniu miejskich działań proekologicznych: postawiliśmy nowe pojemniki na psie odchody, z wygodnymi woreczkami i zachęcamy właścicieli psów do korzystania (na Półwyspie Rybackim i w Parku przy al. Mickiewicza), w Urzędzie pijemy tylko wodę z kranu – zamontowany został dystrybutor do wody kranowej na parterze budynku z papierowymi kubeczkami, zakupiliśmy zbiorniki na deszczówkę i jak tylko spadnie deszcz, zaczniemy zbierać wodę z rynien przy Domu Polskim i Urzędzie Miejskim, którą będziemy wykorzystywali do podlewania kwiatów i trawy. Nad jeziorem Baba przygotowujemy ogólnodostępny sad miejski, gdzie posadziliśmy rodzime gatunki drzew owocowych. Kontynuujemy dofinansowania do wymiany „starych” pieców na ekologiczne źródła ciepła, przeznaczyliśmy w tym roku na ten cel w budżecie miasta 125 tys zł. W ramach podpisanego porozumienia z WFOŚiGW w Poznaniu pomagamy wypełniać wnioski na dotacje z programu priorytetowego „Czyste powietrze”.

Zapraszamy Was do wzięcia udziału w konkursie na najciekawsze działania proekologiczne w skali mikro. Prosimy Was zostańcie w domu i pokażcie innym jak dbacie o naszą planetę.

Zapraszamy do pochwalenia się swoimi działaniami w obszarach:

1.       Gospodarka odpadami

2.       Jakość powietrza

3.       Zrównoważona mobilność

4.       Zieleń

5.       Gospodarka wodnościekowa

Masz swój patent na segregację śmieci w domu? Wymieniłeś „kopciucha” na piec gazowy a może pompę ciepła? Masz na dachu fotowoltaikę i produkujesz własną energię? Zrezygnowałeś z samochodu i przesiadłeś się na rower? Masz na balkonie mini – ogródek i uprawiasz rzodkiewki, kwiatki itp? Oszczędzasz wodę i podlewasz trawnik deszczówką? A może zupełnie coś innowacyjnego – podziel się swoimi doświadczeniami z innymi.

Nakręć krótki filmik, zrób zdjęcia a może namaluj plakat i prześlij go do nas. Wszystkie zgłoszenia opublikujemy na naszej stronie i poddamy głosowaniu internautów. Najciekawsze oraz te, które zdobędą najwięcej lajków zostaną nagrodzone profesjonalnymi pojemnikami do zbierania wody deszczowej.

Szczegóły w regulaminie konkursu.

Karta zgłoszenia

Termin nadsyłania zgłoszeń to 30 kwietnia br., zatem do dzieła!

 

 • 23 września 2019r. - obchodziliśmy Dzień Sprzątania Świata w Złotowie, razem z uczniami złotowskich szkół podstawowych objęliśmy opieką poszczególne tereny położone na terenie miasta.
 • 20 - 22 września 2019r. Europejski Dzień bez Samochodu to międzynarodowa kampania proekologiczna - przed 7 rano pracownicy Urzędu Miejskiego w Złotowie z Burmistrzem Adamem Pulitem oraz chętnymi mieszkańcami wyruszyli na rowerach spod Zagrody Krajeńskiej wzdłuż Promenady w kierunku stacji PKP.  Starosta Złotowski, Ryszard Goławski wraz z pracownikami, tego dnia zdecydowali się na dojazd do pracy pociągiem. W samo południe na parkingu w podwórzu Urzędu Miejskiego miało miejsce pierwsze ustanowienie rekordu, polegające na zebraniu jak największej ilości rowerów w jednym czasie. Dzięki pozytywnej reakcji na to wydarzenie złotowskich szkół na podwórze przybyło 109 rowerzystów! Od godz. 13:00 staraliśmy się pobić kolejny rekord – tym razem liczby okrążeń złotowskiej Promenady. Przez pięć godzin nasi mieszkańcy jeździli na rowerach, wózkach, hulajnogach, biegali i chodzili – wszystko po to, aby ustanowić nowy rekord 315 okrążeń! Obchody Europejskiego Dnia bez Samochodu miały także swoje wydarzenia towarzyszące – w piątek było można skorzystać z bezpłatnej diagnozy i przeglądu rowerów, ponadto przez cały weekend bezpłatnie można było jeździć rowerem miejskim oraz rowerem wodnym „Vanessa”.
 • 28-30 czerwca 2019r. - Euro Eco Festival 2019 kolejny raz został otwarty akcją powszechnego sadzenia drzew. W tym roku kolejny etap rozbudowy Miejskiej Fabryki Czystego Powietrza miał miejsce na placu przy dworcu PKP w Złotowie. Mieszkańcy i zaproszeni goście razem z Burmistrzem Miasta Złotowa uroczyście posadzili 15 drzew symbolizujących 15. rocznicę przystąpienia Polski do Unii Europejskiej (gat. Klon purpurowy) oraz 205 krzewów.

 • 11 maja 2019r. XIII edycja Dnia bez Śmiecenia odbywa się pod hasłem #ZaczynamOdSiebie

 • 26 kwietnia 2019r. - Dzień Ziemi w Złotowie. Tego dnia wśród licznych działań związanych z propagowaniem ekologicznego sposobu życia mieszkańcy miasta mieli po raz kolejny możliwość włączenia się do akcji rozbudowy Miejskiej Fabryki Czystego Powietrza. Ten etap rozbudowy objął al. Piasta po obu stronach ulicy oraz złotowską Promenadę. Dodatkowo zorganizowana została akcja edukacyjna dedykowana właścicielom psów, dotycząca sprzątania po pupilach. Tego dnia można było uczestniczyć w pokazie odkurzania trawników.

 • 21 września 2018 r. - „Europejski Dzień Bez Samochodu”. Obchody tego dnia rozpoczął o godz. 6:40 Burmistrz wspólną rowerową rundą dookoła złotowskiej Promenady.

  Na parkingu Urzędu Miejskiego w Złotowie policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Złotowie znakowali rowery. Można było również skorzystać z bezpłatnej diagnostyki i przeglądu jednośladów dzięki uprzejmości Pana Sławomira Marczewskiego prowadzącego działalność pn. Sklep i Serwis Rowerowy rowerySmary, Pana Jarosława Patrzałka prowadzącego działalność pn.  Rower – serwis oraz Pana Mieczysława Niewęgłowskiego prowadzącego działalność pn. Szczot-Mal PPUH Mieczysław Niewęgłowski.

  O godzinie 13:00 do godziny 18:00 biliśmy rekord z roku 2017 - kręciliśmy kółka na Złotowskiej Promenadzie.  W 5 godzin wykręciliśmy 1180 km czyli 295 kółek wokół Promenady, przy udziale 80 zawodników.

 • 21-23 kwietnia 2018 - Dzień Ziemi - zetknięcie  z trzema ujarzmionymi żywiołami: wodą, ziemią i powietrzem. Szczegóły: www.zlotow.pl/Dzien_Ziemi_2018.html
 • 11 maja – Dzień bez Śmiecenia – zaproszenie dla szkół, żeby przy okazji tego dnia zachęcamy uczniów do segregacji odpadów i ponownego wykorzystania surowców;
 • 08 sierpnia - Dzień Pszczół – w 2017 r. po raz pierwszy obchodzony w Złotowie (w maju 2017 r. Gmina Miasto Złotów  otrzymała tytuł Gminy Przyjaznej Pszczołom);
 • zawsze na początku II połowy września Sprzątanie Świata z udziałem przedszkolaków oraz uczniów złotowskich szkół podstawowych i klas gimnazjalnych;
 • 22 września Europejski Dzień Bez Samochodu - w tym dniu zmieniamy nawyki, zamieniamy cztery kółka  na rower, rolki, wrotki, hulajnogę albo własne nogi z kijkami lub bez - dbamy o zdrowie
Ostatnia modyfikacja treści: 2020-04-28 08:48:00
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner