Miejska Fabryka Czystego Powietrza

Lipa Ks. Domanskiego - ul. Świerkowa
Kliknij, aby powiększyć plakat

W 2017 r. na terenie miasta Złotowa zapoczątkowano akcję ekologiczną pn. „Fabryka Czystego Powietrza”. Jej celem jest podnoszenie świadomości mieszkańców („dużych” i „małych”, „młodych”
i „starych”), że zieleń stanowi ważny element struktury przestrzeni publicznej służący poprawie życia lokalnej społeczności, a także uświadomienie, że drzewa i różnorodna drobna zieleń (tj. koniczyna, aksamitka, malwa, dalie) to najlepsze rozwiązanie na redukcję CO2 z atmosfery, walkę z zanieczyszczeniami wód i powietrza, upiększanie przestrzeni miejskiej oraz sprzyjanie owadom (podejmowanie działań na rzecz poprawy warunków życia pszczół).

Fabryka to miejsca, w których sadzone są drzewa z myślą o oczyszczeniu chociaż w minimalnym stopniu powietrza jak również o pszczołach (od zeszłego roku Gmina Miasto Złotów jest Gminą przyjazną pszczołom).

Gatunkami tworzącymi ww. Fabrykę są drzewa gatunku: lipa drobnolistna i szerokolistna, kasztan jadalny, śliwa wiśniowa, klon pospolity, sosna czarna jak również robinia akacjowa.

Ww. akcje co roku rozpoczynane są w kwietniu z okazji obchodów Dnia Ziemi i kontynuowane przez cały rok z udziałem Burmistrza Miasta Złotowa, przedszkolaków, młodzieży szkół podstawowych
i średnich, mieszkańców , pracowników magistratu, radnych i wszystkich chętnych.

W 2017 r. powstało 6 takich miejsc, w sumie posadzono 300 szt. drzew, w tym takie gatunki jak lipa drobnolistna, kasztan jadalny, klon pospolity, sosna czarna, śliwa wiśniowa, lilak pospolity oraz sekwoję
(w czasie imprezy pn. Euro Eco Festival posadzono aż 134 szt. lipy drobnolistnej ).

W bieżącym roku, 23 kwietnia Fabryka została rozbudowana o kolejne miejsce nad j. Miejskim.
W tym dniu posadzono 60 szt. robinii akacjowej.


15-go czerwca posadziliśmy już 55 lipy w ramach Akcji "Lipa Ks. Domańskiego" nad Jeziorem Proboszczowskim przy ul. Jerozolimskiej. Nasadzenia mają kształt Znaku Rodła.

29-go czerwca będzimy sadzić kolejne 45 drzewek w ramach Akcji "Lipa Ks. Domańskiego" tym razem na ul. Świerkowej. Zapraszamy do udziału!

Spotykamy się o godz. 16.00 na ul. Świerkowej.

 

Zielone środowisko to najlepsze uzdrowisko!

Ostatnia modyfikacja treści: 2018-06-25 16:11:19
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner