Zielony Punkt Kontrolny

Kliknij, aby powiększyć plakat

Trasa do biegów na orientację – mapa do orienteringu Gminy Miasto Złotów

Co to jest orienteering?

To forma aktywnego spędzania czasu polegająca na tym, aby posługując się mapą i kompasem w jak najkrótszym czasie pokonać trasę wytyczoną przez umieszczenie punktów kontrolnych wyznaczonych terenie. Punkty kontrolne oznakowane są za pomocą biało-pomarańczowego lub biało-czerwonego lampionu, a w przypadku naszej mapy w postaci drewnianych słupków z odpowiednimi oznaczeniami i numerem.

Mapy do orienteeringu są bardzo dokładne i zawierają wiele szczegółów topograficznych. Nasza mapa, jako że obejmuje swym zasięgiem teren miejski jest w nietypowej skali 1:6000 (1 cm na mapie = 60 m w terenie), aby ogromna ilość szczegółów była zaletą a nie wadą. Trasę między punktami należy wybrać samemu, a od właściwego wyboru trasy (jak to mówią znawcy tematu - wyboru wariantu) bardzo wiele zależy, bo nie zawsze najkrótsza droga jest drogą najszybszą.

Jak zacząć?

Najpierw należy uzyskać mapę i kartę startową. Można to zrobić na kilka sposobów:

  • zgłosić się do Urzędu Miejskiego w Złotowie (pokój 35),
  • zgłosić się do Muzeum Ziemi Złotowskiej,
  • zgłosić się do Biblioteki Miejskiej im Cypriana Norwida w Złotowie,
  • pobrać ze skrzynki pod tablicą na początku Al. P. J. Lenne w Zwierzyńcu,
  • zgłosić się do siedziby Nadleśnictwa Złotów,
  • wydrukować samodzielnie (pliki do pobrania).

Mając już mapę i kartę startową ruszamy na poszukiwanie drewnianych słupków rozrzuconych po terenie Złotowa i po parku w Zwierzyńcu. Punkty kontrolne znajdują się w centrum zaznaczonego na mapie czerwonego okręgu. Po odnalezieniu słupka sprawdzamy czy numer na mapie zgadza się z numerem na słupku (jeśli nie, oznacza to, że odnalazłeś inny słupek czyli krótko mówiąc się pogubiłeś). Dla ułatwienia na odwrocie karty startowej umieszczone są opisy punktów, aby wiadomo było czego szukać. Teraz w odpowiedniej kratce karty startowej podbijamy punkt poprzez przedziurkowanie karty umieszczonym na słupku perforatorem. Punkt zaliczony! Możemy szukać następnego punktu. Kolejność zaliczania nie ma znaczenia (na zawodach często trasę należy pokonywać wg zadanej kolejności), a do wyboru mamy 3 trasy:

  1. Zwierzyniec z 15 punktami (trasa leśna),
  2. Rodzinna, bardzo łatwa, z 10 punktami położonymi w mieście, dostępna również dla osób niepełnosprawnych,
  3. Trasa zawierająca wszystkie 40 punktów ze Zwierzyńca i z terenu miasta.

Opracowanie w żadnym wypadku nas nie ogranicza, możemy również skomponować własną trasę dostosowaną do własnych preferencji i możliwości. Trasy można również pokonywać na rowerze, choć czasem trzeba będzie do niektórych punktów dojść kilkanaście lub kilkadziesiąt metrów.

Wyposażenie, które ułatwi odnajdywanie punktów kontrolnych to kompas i linijka do pomiaru odległości na mapie, a jeśli jesteś rowerzystą to także mapnik przykręcany do kierownicy i licznik kilometrów. Ubiór jest uzależniony od tempa w jakim zamierzasz pokonywać trasę. W każdym razie - nie będziesz musiał pokonywać chaszczy, chyba, że się bardzo postarasz!

Ostatnia modyfikacja treści: 2021-07-16 11:54:40
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner