Park ”ZWIERZYNIEC”

Kliknij, aby powiększyć plakat
Kliknij, aby powiększyć plakat

Obszary leśne stanowią ponad 18% powierzchni Złotowa. W granicach administracyjnych miasta znajdują się liczne parki, skwery, tereny zielone. Jednym z najcenniejszych obszarów zielonych Złotowa jest Park Zwierzyniec, którego powierzchnia wynosi ok. 100 ha. Kompleks leśny o charakterze parkowym położony w południowo-zachodniej części Złotowa (w Nadleśnictwie Złotów) pomiędzy Jeziorami Zaleskim oraz Miejskim. Drzewostan Zwierzyńca tworzą przede wszystkim drzewa liściaste – buki i dęby, pozostałość puszczy pokrywającej te tereny w średniowieczu. Drzewa mają od 110-190 lat. Rosną tu dwa kilkusetletnie  pomniki przyrody – dęby szypułkowe.   

W 1976 roku na terenie parku wybudowany amfiteatr miejski. Znajduje się tu również siedziba Nadleśnictwa Złotów oraz Ośrodek Edukacji  Przyrodniczo-Leśnej i Ekologicznej  ”Zwierzyniec” -  „Zielona klasa” wraz z zagrodą dla zwierząt, stacja metorologiczna, woliera i arboretum.  Głównym zadaniem  ośrodka jest kształtowanie świadomości ekologicznej dzieci i młodzieży.

Przez park wiedzie pięć, oznaczonych tablicami  informacyjnymi, ścieżek edukacyjnych:  Poznawcza, Żabia, Łowiecka, Leśna, Dendrologiczna. Można tu spotkać gatunki zwierząt występujące na tym terenie jak m.in. borsuki, zające, sarny, lisy, wiewiórki.  Od 2016 r. na terenie „Zwierzyńca” przebiega część trasy do orienteringu „Zielonego Punktu Kontrolnego”.

Od 2007 roku „Zwierzyniec” jest areną jednej z największych imprez sportowych Złotowa: „Złotowskiego Biegu Zawilca”, który odbywa się corocznie w pierwszy weekend maja. W czasie imprezy rozgrywane są biegi dla przedszkolaków i uczniów szkół na dystansach od 100 do 800 m w zależności od kategorii wiekowej, nordic walking oraz bieg główny na dystansie 5 km.  

Ostatnia modyfikacja treści: 2018-08-03 13:23:38
Generuję dokument pdf. Proszę nie opuszczać strony.
Wygeneruj PDF
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner