Opublikowano 2019-10-04 15:42:22

Projekt Kostka 2019 – Sukces!

Projekt Kostka 2019 – Sukces! - zdjęcie

Takiego sukcesu Złotów dawno nie widział: koncerty i warsztaty na najwyższym poziomie, zabawa i dobre wartości, przyciągające z roku na rok coraz więcej młodzieży z całego kraju. Zakończyło się ich trzydniowe święto pod nazwą Projekt Kostka, organizowane przez misjonarzy Świętej Rodziny. Charakteru dodaje mu dominujący gatunek muzyczny: hip-hop.

JAK OSIĄGNĄĆ SUKCES?

Tegoroczna edycja festiwalu związana była ze słowem „sukces”. Zaproszeni goście (m.in. Luxtorpeda, Exodus 15, Anatom, Muode Koty) dzielili się z innymi co ono oznacza i jak ten sukces osiągnąć. Są nierzadko po wielu przejściach i dobrze wiedzą, że chodzi nie tylko o rozgłos czy pieniądze, nie tylko o ciężką pracę i spełnianie marzeń. Aby się naprawdę rozwijać i dojść do szczęścia, potrzeba czegoś więcej.

Sama idea Projektu Kostka również rozwija się błyskawicznie. Z roku na rok poziom profesjonalizmu rośnie. Sztab ludzi dba o logistykę, nagłośnienie, oprawę wizualną, a nawet o szczegóły takie jak żelazko czy markery do podpisywania autografów. Każdy wie, co do niego należy. Artysta występujący na scenie może dzięki temu myśleć tylko o występie.

„Już rozmawialiśmy o tym i stwierdzamy, że PK jest jednym z najlepszych, jak nie najlepszym festiwalem chrześcijańskim w Polsce” - mówi Rosa z zespołu Muode Koty.

W całym wydarzeniu nikt nie ukrywa, że chodzi o wartości chrześcijańskie, o Pana Boga.

„Jest profesjonalnie i tak ma być. Musimy pokazywać i robić najwyższy poziom dla Boga”

wyjaśnia Krzysztof Sowiński, który wraz z raperem Anatomem współprowadził spotkania profilaktyczne dla młodzieży. Kolejny raz skorzystało z nich około tysiąca osób. Ich słowa i modlitwa trafiały prosto do serca. Cecylia, jedna z uczestniczek powiedziała:

„Nie zdążyłam otworzyć oczu, a już leciały mi łzy. Byli prawdziwi w tym, co mówili, nie ukrywali tego, że nie byli święci. Teraz, kiedy to wspominam, to czuję się naprawdę wolna. Jakby cały ciężar odszedł. Pierwszy raz przeżyłam coś takiego.”

fot. Jakub Grabiński

SPRAWDZONE SPOSOBY…

Organizatorzy korzystając z kilkuletniego doświadczenia starają się rozwijać to, co sprawdziło się do tej pory. Warsztaty (tym razem taneczne), „Raban na mieście”, czyli radosny przemarsz ulicami Złotowa, Strefa Modlitwy z możliwością adoracji i spowiedzi podczas koncertów – to tylko niektóre sposoby przyciągające coraz więcej osób.

Nieodłącznym elementem Projektu Kostka stał się też Ogólnopolski „PK Hip-Hop Festiwal”. W tym roku aż 14 zakwalifikowanych uczestników pokazało się na scenie przed jury. Wyłoniono najlepszych, w tym laureata Wojtka Błęckiego o pseudonimie „Dziwak”. Oprócz nagród pieniężnych został nominowany do koncertu debiutów fundacji Chrześcijańskie Granie w Warszawie.

„Czuję radość, spokój i wiem, że muszę włożyć trochę pracy. Bardzo zmotywował mnie wynik konkursu i mam nadzieję, że przełoży się to na moją twórczość. Zostałem wyróżniony wśród tych kilkunastu ludzi, którzy też włożyli dużo siły, żeby coś pokazać, więc to jest sukces dany od Pana Boga” – relacjonuje skromnie zwycięzca.

fot. Dominika Poręba

… I NOWOŚCI

Swoista świeżość Projektu Kostka wynika z faktu, że tworzą go młodzi – to ich pomysły i realizacja. Mają wyjątkową okazję sprawdzić się w poważnym przedsięwzięciu, wykazać się kreatywnością. W tym roku z dumą zaprezentowali aplikację mobilną „Projekt Kostka” zawierającą terminarz, opisy gwiazd i mapę. Po raz pierwszy również funkcjonowała Strefa Dziecka, w której rodzice mogli liczyć na opiekę nad swoimi dziećmi w czasie trwania koncertów. Popularnością cieszyły się też warsztaty taneczne prowadzone przez siostrę Esterę – zakonnicę tańczącą hip-hop.

Dobry przebieg całości gwarantuje struktura organizacyjna złożona z kilkudziesięciu liderów i wolontariuszy. Patrycja opowiada:

„Jestem liderką pierwszy rok. Cieszę się otwartością ludzi, którzy tworzą taką rodzinę. Bardzo motywują mnie do pracy wolontariusze, bo tworzą zgraną grupę”.

Z kolei Jachu, który jest liderem od paru lat, mówi:

„Najbardziej podoba mi się to, że mogę być częścią PK i satysfakcja, że ludzie się bawią, mówią, że było super, bo widać, że ta praca daje owoce. Można nauczyć się tutaj pracy z ludźmi, odpowiedzialności za wydarzenie, co przydaje się też w życiu.”

fot. HC Studio

SEDNO SPRAWY

Projekt Kostka nie jest typowym wydarzeniem festiwalowym, ponieważ posiada też głęboki walor duchowy. Nieoceniony jest tu pozytywny przekaz w muzyce. Dobry przykład stanowi świadectwo Martyny, która słucha Luxtorpedy od pięciu lat. Jest osobą młodą i przebywa w różnym towarzystwie, a ich muzyka wpływa na jej życie tak, aby go nie zmarnować.

Wszystko to ma jednak zawsze prowadzić do źródła prawdziwego sukcesu. Projekt Kostka podpowiada, że jest nim Chrystus.

„Młodzi szukają Jezusa, chcą z nim być. Chcą umocnienia, uzdrowienia z lęków. U pewnej dziewczyny pojawiły się łzy radości, kiedy przeczytała Słowo z obietnicą uzdrowienia. Najważniejsze jest to, że będą wracać do świata umocnieni łaską” – stwierdza Ania ze Strefy Modlitwy.

Jak zatem osiągnąć sukces?

„Szukać Pana Boga każdego dnia, mimo, że życie z Bogiem nie zawsze jest łatwe i być wiernym w tym, co robimy” – mówią dziewczyny z Exodus 15.

Projekt Kostka pokazał to w tej edycji bardzo wyraźnie. Kiedy już opadną emocje, pozostanie utwierdzone przekonanie, które wyraził Lucas Vuitton:

„Ciężka praca, ale ja jeszcze nie osiągnąłem sukcesu. Sukcesem jest dopiero życie wieczne”.

Za rok czeka nas dziesiąta – jubileuszowa edycja Projektu Kostka. Jest już cała masa pomysłów, ale na razie to tajemnica. Na pewno będzie ciekawie i atrakcyjnie. Złotów znów zapełni się młodymi, radosnymi ludźmi, którzy będą mogli świętować w atmosferze dobra i życzliwości, rozwijając przy tym swoje pasje.

Wiktoria Brzezińska, ks. Adam Gaca MSF

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner