Opublikowano 2020-05-04 13:14:10

3 maja

3 maja  - zdjęcie

W związku z wystąpieniem pandemii wirusa SARS-CoV-2 oraz wprowadzonymi obostrzeniami wszelkie uroczystości zostały odwołane bądź ich przebieg został dostosowany do obecnych przepisów. Co roku podczas obchodów majowych w sposób atrakcyjny oraz z zaangażowaniem mieszkańców upamiętniano te wydarzenia. W tym roku skromnie ale uroczyście złożone zostały wieńce pod pomnikiem Piasta oraz przy Ławeczce księdza Bolesława Domańskiego. W sercu miasta pod popiersiem Jana Ignacego Paderewskiego ustawiono donicę z biało - czerwonymi kwiatami.
Harcerze w ramach prezentu dla mieszkańców nagrali film z fragmentami Konstytucji! Dziękujemy za ten wspaniały gest, który doda odświętnego charakteru!


3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 r. Wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał.

Twórcy Konstytucji 3 maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner