Opublikowano 2020-06-29 13:49:12

"Tu kosimy rzadziej" - dlaczego?

W związku z problemem suszy, który pojawił się na terenie całego kraju w wielu miastach w Polsce podjęto działania, które mają zapobiegać występowaniu tego zjawiska.

                   W Złotowie na trawnikach pojawiły się tabliczki „Tu kosimy rzadziej” – dlaczego?
Głównym powodem tego zjawiska jest to, że skoszona (krótka) trawa zatrzymuje znacznie mniej wilgoci i ułatwia parowanie wody z gleby zatem sprzyja zjawisku suszy. Długa trawa wspomaga proces zatrzymywania wody w glebie co skutkuje zmniejszeniem częstotliwości podlewania.  Ograniczenie wykaszania traw ma wiele pozytywnych aspektów, które można zobaczyć na zamieszczonej grafice.

Dodatkowo, aby wspomóc ten proces na terenie Miasta powstały łąki kwietne, które znajdują się: przy parku na Promykowej, między cmentarzem ewangelickim, a promenadą oraz przy jeziorze Baba. Rośliny łąkowe mają dłuższe korzenie niż trawa, dzięki czemu wchłaniają więcej wody. O pozostałych działaniach zrealizowanych na terenie miasta opowiada Burmistrz Miasta Złotowa Adam Pulit:  

„Problem suszy dotyka praktycznie wszystkie miasta w kraju. Dbamy, aby Złotów był miejscem zielonym i przyjaznym do życia, dlatego zwracamy szczególną uwagę na przeciwdziałanie skutkom suszy oraz ochronę zasobów wodnych. Od ubiegłego roku w okresach pozbawionych deszczu podlewamy drzewa w mieście metodą kropelkową przy wykorzystaniu specjalnych hydrobuforów, które co kilka dni montujemy przy kolejnych drzewach. Aby oszczędzić wodę uzdatnioną, podjęliśmy inwestycję, w wyniku której będziemy mieli własną studnię głębinową do podlewania murawy na stadionie miejskim, bez konieczności używania wody z wodociągu. W okresach długotrwałego braku opadów i dodatkowo wprowadzają element kolorystyczny do przestrzeni miasta. Łąki to poza tym oaza dla owadów i drobnych zwierząt. Zachęcamy mieszkańców do oszczędnego gospodarowania wodą oraz zbierania wody deszczowej. Na rynnach zamontowaliśmy specjalne zbiorniki na deszczówkę i wodą uzbieraną z dachu ratusza podlewamy trawniki oraz kwiaty wokół budynku.”

Prowadzone przez Miasto działania zostały zauważone i opisane w "Zielonej Gminie"

 

 

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner