Opublikowano 2023-05-22 14:56:12

Święto Konstytucji 3 Maja 2023 r. w Złotowie

Święto Konstytucji 3 Maja 2023 r. w Złotowie - zdjęcie

Obchody rozpoczęły się uroczystą Mszą św. w kościele WNMP o godz. 14.00. Następnie odbył się wspólny przemarsz pod przewodnictwem Orkiestry OSP ze Złotowa na Plac Paderewskiego.

W sercu miasta pod popiersiem Jana Ignacego Paderewskiego Burmistrz Miasta Złotowa Adam Pulit, Starosta Złotowski Ryszard Goławski, wicestarosta Małgorzata Sameć, Przewodniczący Rady Powiatu Złotowskiego Julian Brewka, Zastępca Przewodniczącego Rady Miejskiej w Złotowie Agnieszka Jęsiek-Barabasz oraz zaproszeni goście złożyli wiązanki kwiatów.

3 maja 1791 r. Sejm Czteroletni po burzliwej debacie przyjął przez aklamację ustawę rządową, która przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja. Była ona drugą na świecie i pierwszą w Europie ustawą regulującą organizację władz państwowych, prawa i obowiązki obywateli. Była ostatnią próbą ratowania Rzeczypospolitej. Dawała nadzieję na wzmocnienie państwa polskiego, w którym przez wieki dominowała zasada "liberum veto".

Autorami Konstytucji 3 maja byli Król Stanisław August Poniatowski, Ignacy Potocki i Hugo Kołłątaj. Nie obeszło się bez przeszkód podczas obrad, w trakcie których uchwalono Konstytucję. W czasie obrad Sejmu Czteroletniego wielu posłów pracujących na zlecenie państw ościennych (Rosji, Prus czy Austrii), sprzeciwiało się powołaniu ustawy zasadniczej. Okazja nadarzyła się 3 maja 1791 r. Wówczas wielu przeciwników konstytucji nie powróciło jeszcze z wielkanocnego urlopu. Po siedmiogodzinnych obradach Sejm zatwierdził konstytucję, a król Stanisław August Poniatowski ją podpisał.

Twórcy Konstytucji 3 maja określili ją jako „ostatnią wolę i testament gasnącej Ojczyzny”.

Harcerzom i orkiestrze Ochotniczej Straży Pożarnej dziękujemy za oprawę wydarzenia, a wszystkim delegacjom za tak liczne przybycie.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner