Opublikowano 2021-06-21 14:30:45

Miejska Fabryka Czystego Powietrza, czyli jak Złotów dba o zdrowie mieszkańców

Miejska Fabryka Czystego Powietrza, czyli jak Złotów dba o zdrowie mieszkańców - zdjęcie

Nasadzenia miododajnych krzewów i kwiatów, miejski sad, kwietne łąki, hotele dla owadów, czujniki powietrza, programy dopłat do wymiany „kopciuchów” – to tylko niektóre z całego katalogu działań, jakie Złotów podejmuje na co dzień, aby zadbać o wspólne dobro wszystkich mieszkańców – czyste powietrze i dobry stan środowiska naturalnego. Adam Pulit, burmistrz Złotowa o inicjatywach Złotowa na rzecz ochrony środowiska opowiadać będzie podczas konferencji samorządowców „Miasta dla Czystego Powietrza” w piątek, 18 czerwca o godz. 10.00.

Czyste powietrze od początku mojej pracy na rzecz mieszkańców Złotowa było moim priorytetem, dlatego zainicjowałem szereg projektów, które mają przyczynić się do budowania zielonego miasta, zgodnie z hasłem Złotów – Wielkopolskie Zdroje – mówi Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – To, czym oddychamy i w jak zielonej przestrzeni żyjemy ma wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie. Chcę, aby mieszkańcy Złotowa oddychali czystym powietrzem, aby w przestrzeni miejskiej było jak najwięcej drzew, które będą pochłaniać dwutlenek węgla, a w zamian uwalniać życiodajny tlen. Chcę, aby obok nas żyły pszczoły, które będą zapylać inne rośliny i uprawy rolnicze, po to, abyśmy byli w stanie żyć w zielonym otoczeniu i aby produkcja żywności postępowała bez problemów. Troska o nasze środowisko naturalne jest obowiązkiem każdego z nas – wszyscy bowiem chcemy zapewnić zdrową i bezpieczną przyszłość naszym dzieciom. Dlatego w swojej działalności koncentruję się na zazielenianiu Złotowa, abyśmy wszyscy mogli oddychać zdrowym powietrzem – podkreśla Adam Pulit.

Miejska Fabryka Czystego Powietrza to projekt budowania zielonego Złotowa i wcielania w życie idei miasto-park, który będzie promował burmistrz Adam Pulit na konferencji samorządowców „Miasta dla Czystego Powietrza” zainicjowanej przez Wrocław. Podczas konferencji, burmistrz Złotowa przedstawi szereg działań realizowanych w zielonym sercu Wielkopolski:

  • Zasadzenie 6743 szt. drzew, 824 krzewów, niezliczonej ilości kwiatów (2017 – 2021)
  • Programy dopłat dla mieszkańców na wymianę „kopciuchów” – na przestrzeni ostatnich 4 lat (od 2018 r.) w budżecie przeznacza się każdego roku ok. 100 tys zł
  • Monitorowanie jakości powietrza poprzez instalację 10 czujników;
  • Akcje zachęcające mieszkańców do tworzenia miododajnych miejsc i łąk kwietnych;
  • Edukowanie mieszkańców – także tych najmłodszych, już w przedszkolach – o wpływie zieleni i znaczeniu pszczół dla ekosystemu. Powszechne sadzenie drzew w ramach Dnia Ziemi, Dnia Drzewa, Europejskiego Dnia bez Samochodu, w czasie Euro Eco, Festivalu.

Jestem dumny z tego, że nasze dotychczasowe wysiłki w kierunku budowania zielonego Złotowa zostały docenione na szczeblu ogólnopolskim – zaznacza Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Mamy w Złotowie 12 km2 przestrzeni, którą musimy mądrze podzielić celem zaspokojenia wszystkich podstawowych potrzeb mieszkańców, ale jednocześnie zadbać o przyszłe pokolenia i jakość powietrza, którym będzie ono oddychać. Cieszę się, że Złotów dołącza do grona miast, które jako priorytet ustanawiają dbałość o otaczające je środowisko naturalne. Z zaszczytem będę w tym gronie promował nasze Wielkopolskie Zdroje – dodaje Adam Pulit.

Konferencja „Miasta dla Czystego Powietrza” została zwołana przez Związek Miast Polskich. Kilka samorządów z całej Polski będzie opowiadać o swoich działaniach dla ochrony powietrza i wymieniać się doświadczeniami. Wydarzenie odbędzie się w piątek, 18 czerwca 2021r..

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner