Opublikowano 2019-07-09 09:09:17

Koniec z niebezpiecznymi falami

Koniec z niebezpiecznymi falami - zdjęcie

Dzięki interwencji wielu złotowskich środowisk na Jeziorze Zaleskim zrobi się bezpieczniej. Od dłuższego czasu złotowski WOPR, CWK „Zacisze” oraz Ośrodek Rehabilitacji Dzieci „Zabajka 2” wnioskowały o wprowadzenie przepisów poprawiających bezpieczeństwo na części jeziora, będącego w granicach Gminy Miasta Złotów. Teraz, dzięki wsparciu Rady Miejskiej w Złotowie i Urzędu Miejskiego, Rada Powiatu Złotowskiego podjęła odpowiednią uchwałę. Wejdzie ona w życie 16 lipca.

Na obszarze Jeziora Zaleskiego, w szczególności w okresie kąpielowym, wielokrotnie zgłaszano problem nieodpowiedzialnego zachowania niektórych użytkowników jednostek pływających z napędem motorowym (spalinowym) oraz skuterów wodnych. Były to w szczególności niebezpieczne przepłynięcia na wysokich prędkościach w bliskiej odległości od dzieci szkolących się w szkółce żeglarskiej „Archipelag Rozwoju” czy liczne podtopienia osób korzystających z kąpielisk miejskich i uszkodzenia pomostów.

Złotowskie Centrum Aktywności Społecznej wyznaczyło tak zwaną strefę „zakazu wytwarzania fal”, jednak bez zmiany odpowiednich przepisów nie było można karać osób, które tę strefę ignorowały. Teraz, dzięki uchwale Rady Powiatu, ta sytuacja ulegnie zmianie.

Uchwała ta ogranicza używanie jednostek pływających z napędem motorowym (spalinowym) oraz skuterów wodnych w części Jeziora Zaleskiego leżącej w granicach Gminy Miasta Złotów ponieważ znajdują się tam dwa kąpieliska miejskie, przystań ośrodka Zacisze oraz „Zabajka 2”. Zakaz ten nie dotyczy jednostek odpływających i dopływających do brzegu z minimalną sterowną prędkością, z zachowaniem szczególnej ostrożności, co powinno wyeliminować niebezpieczeństwo dla osób kąpiących się i wypoczywających nad wodą. Zastrzeżenie to pozwala na bezpieczne wodowanie sprzętu pływającego.

Ze sprzętu motorowodnego w pełni można korzystać w części jeziora leżącego w granicach Gminy Złotów. Dokładny podział na strefy obrazuje mapka dołączona do uchwały Rady Powiatu Złotowskiego.

Mapa z uchwały

Co najważniejsze, wprowadzone przepisy dają możliwość karania osób, które te ograniczenia naruszą. Bedą one mogły zostać ukarane mandatem karnym w wysokości do 500 zł.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner