Opublikowano 2022-01-12 08:52:26

Jak Złotów pomaga radzić sobie z przemocą w rodzinie?

Kliknij, aby powiększyć plakat

W czwartek, 25 listopada przypada Międzynarodowy Dzień Eliminacji Przemocy Wobec Kobiet. To dobry moment, aby przypomnieć, że już od 2015 roku działa w Złotowie Punkt Interwencji Kryzysowej z siedzibą w budynku Miejskiej Biblioteki Publicznej przy ul. Grochowskiego 17, który oferuje mieszkańcom nieodpłatną pomoc psychologiczną, prawną, terapeutyczną. Pomaga nie tylko kobietom, ale wszystkim mieszkańcom, którzy borykają się m.in. z problemem przemocy.

Geneza powołania do życia Punktu Interwencji Kryzysowej sięga właśnie problemu przemocy wobec kobiet. Pewnego dnia odwiedziła mnie mieszkanka Złotowa i opowiedziała o swoim problemie represji w rodzinie – wspomina burmistrz Złotowa, Adam Pulit. – To była trudna, wręcz przerażająca historia, ale gdy zająłem się tym tematem bliżej, kontaktując się z policją i innymi organami, to okazało się, że w naszym mieście niejedyna. Problem przemocy dotyka wiele złotowskich rodzin, które często nie wiedzą nawet, gdzie szukać pomocy. I tak pani, która odważyła się mi o tym powiedzieć, doprowadziła do tego, że w Złotowie stworzyliśmy Punkt Interwencji Kryzysowej, który służy pomocą dla wszystkich, którzy znaleźli się w trudnej sytuacji życiowej. Jestem dumny z tego, że potrafimy rozwiązywać osobiste problemy mieszkańców, znajdując dla nich systemowe rozwiązania, z których mogą korzystać także inni złotowianie. I właśnie dlatego staram się jak najczęściej zachęcać mieszkańców: Przyjdź, opowiedz mi o problemie, chętnie Cię wysłucham. Zobaczymy, co wspólnie możemy zrobić, aby w Złotowie żyło nam się wszystkim lepiej – zaznacza Adam Pulit.

Punkt Interwencji Kryzysowej oferuje młodzieży i dorosłym mieszkańcom Złotowa indywidualne konsultacje w sprawach rodzinnych, szkolnych, wychowawczych, osobistych czy z problemem uzależnień. W czasie pandemii, wsparcie obejmowało konsultacje telefoniczne także dla osób, które ze względu na izolację lub strach przed chorobą, przechodziły trudne chwile.

Zdaję sobie sprawę z tego, że osoby dotknięte przemocą w rodzinie pozostają osamotnione z tym problemem – często wstydzą lub boją się o tym mówić bliskim – dodaje Adam Pulit, burmistrz Złotowa. – Chcę, żeby wszyscy mieszkańcy Złotowa wiedzieli, że mogą w każdej chwili liczyć na całkowicie anonimowe i pełne zaufania wsparcie od najlepszych specjalistów w tej dziedzinie, którzy nie tylko dają szansę podzielenia się problemem, ale też wskazują kierunki i drogi w celu jego rozwiązania. Drodzy Mieszkańcy – nie jesteście sami! Punkt Interwencji Kryzysowej powstał w odpowiedzi na Wasze potrzeby i pracuje dla Was, abyście wszyscy czuli się w naszym mieście bezpiecznie – apeluje Adam Pulit.

 

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner