Opublikowano 2021-10-07 09:54:48

DISC GOLF PARK

Kliknij, aby powiększyć plakat

W ramach Budżetu Obywatelskiego została zrealizowana kolejna ciekawa inwestycja na terenie Miasta Złotów jest to pole do gry w disc golf'a. Powstało miejsce do spędzania czasu z rodziną, przyjaciółmi, kolegami z dala od telefonów, tabletów i komputerów, na świeżym powietrzu w pięknej okolicy.

  •  DiscGolfPark to pole do gry nad Jeziorem Miejskim (w sąsiedztwie Amfiteatru).
  •  DiscGolfArena, to pole do treningów koło pływalni Laguna.
  • Wypożyczania dysków: Pływalnia Laguna oraz Zagroda Krajeńska

Disc Golf jest grą dostępną dla osób w każdym wieku. Oparty jest o zasady klasycznego golfa – piłkę i kije zastępują latające dyski różniące się wagą, rozmiarami i charakterystyką lotu. Funkcję dołka w disc golfie pełni specjalny kosz z łańcuchami wyłapującymi dyski. Celem gry jest przejście pola w jak najmniejszej liczbie rzutów.

 

Disc golf powstał na początku XX wieku. Pierwsza gra została rozegrana w Kanadzie w 1926 roku. Ronald Gibson wraz ze szkolnymi kolegami rzucali cienkimi pokrywkami do koła, które wcześniej narysowali na piasku.

W obecnej formie disc golf zaczął funkcjonować we wczesnych latach 60-tych. W różnych miastach w Stanach Zjednoczonych zawiązywały się liczne grupy zwolenników fascynującej gry. Dla niektórych graczy celem były drzewa, dla innych 50-galonowe pojemniki po śmieciach, lampy, altanki czy fontanny.

 

Disc golf – to gra, podczas której zawodnik rzuca specjalnym dyskiem do celu. Zasady podobne są do gry w golfa. Piłkę i kij zastępują latające dyski różniące się wagą, rozmiarami i charakterystyką lotu. Celem jest metalowy kosz z łańcuchami wyłapującymi dyski. Rzut zaczyna się ze specjalnie wyznaczonego rozbiegu (tee). Zawodnik rzuca ponownie z miejsca, gdzie doleciał dysk, aż do momentu trafienia do celu. Zwykle liczba rzutów do osiągnięcia danego kosza jest z góry ustalona. Gracze starają się ukończyć każde pole w najmniejszej liczbie rzutów.

 

Zasady gry:

1. Pierwszym rzutem staraj się trafić, jak najbliżej kosza i próbuj znaleźć się w dogodnej pozycji do wykonania kolejnego rzutu.

 

2. Gracze kolejno wykonują swój pierwszy rzut z tee (miejsca rozbiegu). Następnym zagrywanym dyskiem jest ten, który znajduje się najdalej od kosza. Rzut wykonujemy z miejsca, w którym dysk się zatrzymał. Wyznacza się linie prostopadłą do kosza (lie). Dołek uznaje się za ukończony, gdy dysk trafi do kosza lub zawiśnie między łańcuchami.

 

3. Gracz może przekroczyć lie, dopiero gdy wypuści dysk z ręki. Zasada ta nie ma zastosowania przy rzucie z odległości równej lub mniejszej od 10 metrów do kosza. Taki rzut nazywamy putt'em.

 

4. Gdy wszyscy gracze ukończą dołek, przechodzą do następnego tee. Kolejność rzutów jest ustalona według wyników z poprzedniego dołka. Zaczyna najlepszy gracz.

 

5. Zwycięzcą jest gracz, który ukończy wszystkie dołki w najmniejszej liczbie rzutów.

 

Zachęcamy do obejrzenia materiału video, Artur Zduniuk opoawiada o zasadach, regułach i postawach do rzutu. Materiał zarejestrowany na otwarciu DiscGolfParku:https://www.youtube.com/watch?v=tnlAWUIXb1k&feature=youtu.be

 

Regulamin wypożyczania dysków oraz zasady bezpieczeństwa podczas gry są dostępne na pływalni Laguna. 

Pomysłodawca projektu Łukasz Gmurczyk

Informujemy, że MOBILNY KOSZ do DISC GOLFA (dotąd użyczany w Zagrodzie Krajeńskiej), będzie dostępny dla użytkowników wraz z dyskami na obiektach sportowych przy al. Mickiewicza 18 pod nr tel. 502 518 186. Użyczenie urządzenia jest nieodpłatne.

 

 

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner