Opublikowano 2023-04-25 10:43:40

Wystawa prac Petera Josepha Lenné w Złotowie

Kliknij, aby powiększyć plakat

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Pałac Działyńskich w Złotowie
Data rozpoczęcia: 2023-04-01 19:00
Data zakończenia: 2023-06-30 23:59
Organizator: Lokalna Organizacja Turystyczna „Wielkopolskie Zdroje”

Peter Joseph Lenné (1789-1866) był jednym z najwybitniejszych architektów krajobrazu XIX wieku. Artysta-ogrodnik pozostawił po sobie liczne założenia parkowe, które do dziś budują tożsamość wielu europejskich miast. Nie każdy jednak wie, że Lenné swój los związał także ze Złotowem.
Międzynarodowa wystawa 'Mistrzowskie jak rzadko które... Ogrody Petera Josepha Lenné w Polsce' już wkrótce zostanie zaprezentowana w zabytkowym Pałacu Działyńskich w Złotowie (ul. Jastrowska 14).
Zapraszamy do odkrycia zaprojektowanych przez niego ogrodów krajobrazowych położonych na wschód od Odry. Wystawa prezentuje przegląd założeń krajobrazowych na terenach byłych wschodnich prowincji pruskich, znajdujących się obecnie w granicach Polski, w których powstaniu Lenné miał bezpośredni lub pośredni udział. Wystawa przedstawia przykłady wybitnych realizacji parkowych i szkicuje ich obecny stan.
Ekspozycja bazuje na wynikach projektu badawczego, zainicjowanego przez Uniwersytet Techniczny w Dreźnie i Wyższą Szkołę w Neubrandenburgu, od 2013 r. realizowanego we współpracy z partnerami w Polsce i w Niemczech.
Wystawie towarzyszyć będą wykłady dotyczące twórczości Petera Josepha Lenné. Wystawę zwiedzić będzie można wraz z przewodnikiem. Odbędą się także spacery historyczne po złotowskim Parku Zwierzyniec, który został zaprojektowany przez pruskiego architekta (tzw. ośmiornica była jego znakiem rozpoznawczym - polana, od której odchodzi osiem ścieżek), a także wiele innych ciekawych wydarzeń towarzyszących, o których informować będziemy na bieżąco.
Uroczyste otwarcie wystawy nastąpi 1 kwietnia (sobota) o godzinie 19:00. Wernisaż stanowić będzie inaugurację cyklu kulturalnych wydarzeń w złotowskim Pałacu Działyńskich.
Wystawa potrwa do 30 czerwca 2023 roku i będzie dostępna dla zwiedzających we wtorki i czwartki - w godzinach od 10:00 do 16:00 oraz w soboty i niedziele - w godzinach od 13:00 do 16:00. Możliwe jest indywidualne umówienie terminu zwiedzania. Zainteresowanych prosimy o kontakt.
Wystawa organizowana jest w ramach zadania publicznego, które jest współfinansowane ze środków otrzymanych od Gminy Miasto Złotów. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Nie ma ograniczenia wiekowego.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner