Opublikowano 2019-09-16 09:51:48

Fürst Blücher von Wahlstatt i jego epoka (1742-1819) - wernisaż

Kliknij, aby powiększyć plakat

Miejscowość: Złotów
Miejsce: Muzeum Ziemi Złotowskiej
Data rozpoczęcia: 2019-09-12 17:00
Data zakończenia: 2019-09-12 19:00
Organizator: Muzeum Ziemi Złotowskiej

12 września 2019 mija dwusetna rocznica śmierci jednego z największych dowódców wszechczasów – pruskiego feldmarszałka z okresu wojen napoleońskich – Gebharda Leberechta von Blüchera. Ta wielka historyczna postać związana była ze Złotowszczyzną, a ślady tej obecności zachowały się do dzisiaj.

Młody i zawadiacki huzar pojawia się na Krajnie w okresie poprzedzającym I rozbiór Rzeczypospolitej. Walczy z konfederatami pod Piłą, jest mile widzianym gościem w domu dzierżawcy rozległych dóbr Działyńskich – von Mehlinga, który zarządzał nimi z Potulic. Kiedy król Fryderyk Wielki wyrzucił go z armii i pozbawił ukochanego oficerskiego czerwonego munduru znalazł ukojenie w ramionach pięknej, siedemnastoletniej córki pułkownika Fryderyka Wilhelma barona von Mehlinga. Romantyczna miłość przypieczętowana ślubem w Potulicach, uczyniła zeń czułego męża i przykładnego gospodarza. Teść po roku (1774) oddaje mu w poddzierżawę folwarki: Stawnicę i Dzierzążno – dobra polskich dziedziców Ignacego i Ksawerego Działyńskich. Spędza tu bez mała 7 upojnych lat, gospodarując na roli, wiodąc towarzyski styl życia ziemianina - bynajmniej nie stroniąc od zabaw, hazardu i hulanek. W tym czasie Blücherom urodziło się pięcioro dzieci, z których troje zmarło (pochowane są na starym cmentarzu w Dzierzążnie). Ukochana żona Blüchera - Karolina Amalia von Mehling miała polskie korzenie, gdyż była wnuczką starosty gnieźnieńskiego Ernesta Wilhelma Bojanowskiego. W starej księdze chrztów parafii złotowskiej zachował się wpis z uroczystości chrztu pierworodnego syna Blücherów - Ernsta Friedricha Gustawa (30 kwietnia 1774 r.). Warto przytoczyć, jako przykład panującej wówczas tolerancji, iż syna luterańskiego rotmistrza ochrzcił w Złotowie katolicki duchowny, ówczesny proboszcz naszej fary, ks. Stefan Wiktor Bronisz. Chrzestnymi byli dziadkowie i brat dziadka.

Na wystawie zgromadzono dokumenty, książki, fotografie miejsc związanych z Blücherem oraz szable, grafiki, medale - w tym również te związane ze Złotowem i najbliższą okolicą. Otwarcie wystawy przewidziano w dwusetną rocznicę zgonu feldmarszałka Blüchera, 12 września 2019 roku.

baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner
baner